2024-2025 სასწავლო წელს ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებები ცვლილებებით შეხვდებიან. კარგია ისინი თუ ცუდი, რას მოუტანს მასწავლებლებს, მოსწავლეებს და ზოგადად სასკოლო საზოგადოებას, ეს ცალკე საუბრის თემაა. ამჯერად კი etaloni.ge გთავაზობთ მთავარი სიახლეების ჩამონათვალს, რომლითაც სკოლები მიმდინარე სასწავლო წელს იხელმძღვანელებენ:
ერთ-ერთ მთავარი ცვლილება შეეხო საბაზო განათლების ხანგრძლივობას - 3-ის ნაცვლად, 4-წლიანი გახდა. კანონში ჩაიწერა, რომ საქართველოში სრულ ზოგად განათლებას აქვს სამი საფეხური: დაწყებითი (ექვსი წელი - I-VI კლასები), საბაზო (ოთხი წელი - VII-X კლასები) და საშუალო (ორი წელი - XI-XII კლასები). მართალია, საკანონმდებლო ცვლილება 2025 წლის 1 ივლისიდან ამოქმედდება, თუმცა ეს უკვე ნიშნავს, რომ მე-9 კლასის მოსწავლეები სკოლიდან ვეღარ გავლენ.
არანაკლებ მნიშვნელოვანი ცვლილებაა მასწავლებელთა ახალი სახელფასო ფორმულა, რომელიც  - მთავრობის გადაწყვეტილებით, 2024 წლის 1 ივლისიდან ამოქმედდა. მასწავლებლის შრომის ანაზღაურება მოიცავს: თანამდებობრივ სარგოს, რომელიც გაანგარიშდება განათლებისა და კვალიფიკაციის, სამუშაო სტაჟისა და სამუშაო დატვირთვის მიხედვით. ასევე მოიცავს წამყვანი ან მენტორი მასწავლებლის ფუნქციურ დანამატს; კლასკომპლექტით სწავლების დანამატს; ასევე დანამატს არაქართულენოვან სკოლებში/სექტორებზე ერთ-ერთი შემდეგი საგნის სწავლებისათვის: ქართული არაქართულენოვანი სკოლებისთვის; საქართველოს ისტორია; საქართველოს გეოგრაფია; კლასის დამრიგებლობის დანამატს; მაღალმთიან დასახლებაში მდებარე საჯარო სკოლის მასწავლებლის დანამატს.
ახალ სასწავლო წელს მასწავლებლები გაუქმებული, უფრო სწორად, შეჩერებული კარიერული წინსვლის სქემით ხვდებიან. მიუხედავად იმისა, სქემის მოქმედება შეჩერებულია 2025 წლია 1-ელ იანვრამდე, ჯერჯერობით არც ახალი დოკუმენტი არსებობს და ისიც უცნობია, რა საფეხურების გავლა მოუწევთ კარიერული წინსვლისთვის პედაგოგებს.
ასევე სქემაში შეჩერებულია მუხლი, რომელიც მასწავლებლის/სპეციალური მასწავლებლის სავალდებულო ტრენინგების გავლას განსაზღვრავს.
სკოლებში შევიდა პროფესიული განათლება და სამინისტროს მიერ შერჩეულ 20 სკოლაში საპილოტე პროექტი განხორციელდება.
გაუქმებულია კომპლექსური დავალებების სავალდებულოობა და ესგ-ში კონკრეტულად აღარ არის გაწერილი კლასის დამრიგებლის ფუნქციები.
აქვე გეტყვით, რომ ახალი სასწავლო წლისთვის უნდა შემუშავებულიყო საგნობრივი სტანდარტები, რაზეც ჯერჯერობით ინფორმაცია არ არსებობს, თუმცა დრო არის და ვნახოთ კიდევ რა შეიძლება შეიცვალოს განათლების მიმართულებით. ასე რომ, ეს ინფორმაცია განახლებადია და etaloni.ge პირველწყაროზე დაყრდნობით, ტრადიციულად პირველი შეგატყობინებთ მათ შესახებ.