„თარიღების დამახსოვრება მიჭირს“, „ფორმულებს ვერ ვიმახსოვრებ“ - მოსწავლეებისგან მსგავსი ფრაზები ალბათ ყველას ბევრჯერ სმენია. ამ შემთხვევაში, მათი დახმარება ყველაზე უკეთ პედაგოგს შეუძლია, რომელმაც მოსწავლეების მოტივირებაზე უნდა იზრუნოს და სხვადასხვა მიდგომა დანერგოს. ჩვენ ინფორმაცია სწორედ ამ საკითხთან დაკავშირებით მოვიძიეთ.
აღმოჩნდა, რომ როცა მოსწავლის
ვიზუალური დამხმარე მასალა – სურათები, დიაგრამები, რუკები, ან სხვა ვიზუალური სასწავლო მასალა ძალიან კარგად მუშაობს. გარდა ამისა, აღსანიშნავია, რომ ვიზუალურ და ტექსტურ ელემენტებს შორის ურთიერთობა მეხსიერებას მეტად აძლიერებს.
სიტუაციური სწავლება – მნიშვნელოვანია, რომ მოსწავლე ანალოგიებს და კონკრეტულ მაგალითებს დაეყრდნოს. როდესაც რაიმე საკითხს კონტექსტი
მიზანმიმართული გამეორება – მნიშვნელოვანია, რომ ერთი და იგივე ინფორმაცია მასწავლებელმა რამდენჯერმე, თუნდაც სხვადასხვა ფორმით, გაიმეოროს. მაგალითად, სიტყვით, ვიზუალურად, ლოგიკური კონტექსტით და ა.შ. ასე მოსწავლე კონკრეტულ საკითხს ბევრად უფრო ეფექტურად დაიმახსოვრებს და გახსენების პრობლემაც არ ექნება.
პაუზები და მოკლე ინტერვალები – ხანგრძლივი სწავლების ან გაკვეთილის
მოტივაცია და ემოცია – როცა ბავშვი კონკრეტულ თემას ემოციურად უკავშირდება, მისთვის დამახსოვრება ბევრად უფრო ადვილი ხდება. მიეცით მას მოტივაცია და აჩვენეთ, რატომ არის კონკრეტული ინფორმაცია მნიშვნელოვანი.
მომენტალური უკუკავშირი – ეცადეთ, რომ
პირადი ასოციაციები – მოსწავლემ, რომელიც რაიმე კონკრეტული ინფორმაციის დამახსოვრებას ცდილობს, შეიძლება პირადი ასოციაციები გამოიყენოს. მაგალითად, თუ ბავშვი სწავლობს ისტორიულ თარიღებს, შეგიძლიათ თამაში შესთავაზოთ. ამ შემთხვევაში, კონკრეტული თარიღი იმ წელს მომხდარ
რა თქმა უნდა, ყველა მოსწავლე განსხვავებული და განსაკუთრებულია, ამიტომაც ისინი ზოგჯერ ინდივიდუალურ მიდგომებს საჭიროებენ. ყველაზე კარგად კი სწორედ მასწავლებელმა იცის, რა მიდგომა გაამართლებს კონკრეტულ მოსწავლესთან და რა არ იმუშავებს.