ფოტოც არსებობს! არადა, თონის პური ისეთ ტემპერატურაზე იზილება, ეს ნივთიერება რომ გადარეულიყო, არც კი გამოჩნდებოდა.
ჩემი ძმა უდანაშაულოა, ის ბავშვი კი, რომელიც დედაქალაქის კლინიკაში ჰყავდათ გადაყვანილი, საერთოდ სხვა მიზეზით იწვა სტაციონარში...
არის რამდენიმე მშობელი, რომლებიც მოითხოვდნენ, საავადმყოფოს მათი შვილების მოწამვლის ფაქტი დაედასტურებინა და ჯანმრთელი ბავშვებისთვის გადასხმის სისტემა დაედგათ, რაც დაუშვებელია და მათი დაბალი ცნობიერებიდან გამომდინარეობს - საავადმყოფოში მოსწავლეების პურით მოწამვლის ფაქტს არ ადასტურებენ... როგორც ვიცით, საქმე ძიებაშია, თელავის რაიონული სამმართველოა ჩართული, მიუხედავად იმისა, რომ ჩვენი სოფელი საგარეჯოს მუნიციპალიტეტს ეკუთვნის... როგორც განმიმარტეს, საქმის მასშტაბიდან გამომდინარე მიიღეს მსგავსი გადაწყვეტილება“...
რა მოხდა რეალურად კაკაბეთის საჯარო სკოლაში თუ მის გარეთ? მოიწამლნენ თუ არა ბავშვები თონის პურით? რა ეტაპზეა გამოძიება და არიან თუ არა სხვა შესაბამისი სტრუქტურებიც საქმის კურსში? - აღნიშნული კითხვებით etaloni.ge ჯერ შინაგან საქმეთა სამინისტროს პრესსამსახურს დაუკავშირდა, სადაც გვიპასუხეს: „ეს თემა ჩვენ არ გვეხება!“
ძალოვანი უწყების ასეთი ლაკონური პასუხის შემდეგ, თელავის რაიონულ სამმართველოს დავუკავშირდით, სადაც განგვიმარტეს, რომ კაკაბეთი საგარეჯოს მუნიციპალიტეტია და გაუგებარია, თელავთან რა კავშირი შეიძლება ჰქონდეს, საგარეჯოს მუნიციპალიტეტის რაიონულ სამმართველოში განგვიცხადეს, რომ მსგავსი საქმის მოკვლევა მათი მხრიდან არ ხდება და ისიც დასძინეს, შესაძლოა სხვა სტრუქტურა იძიებდესო.
ვინ შეიძლება იყოს „ეს სხვა სტრუქტურა“? - ლოგიკურ ჯაჭვს თუ გავყვებით, სურსათის უვნებლობის სამსახურიც საქმის კურსში უნდა ყოფილიყო, თუმცა ოფიციალური განმარტების სახით გვითხრეს, რომ მათი მისამართით არანაირი შეტყობინება არ დაფიქსირებულა; სამაგიეროდ, ამ ნაწილს არაოფიციალური მხარეც აქვს და სწორედ ამ არაოფიციალური საუბრისას შევუტყვეთ, რომ სურსათის უვნებლობაში შესულია შეტყობინება, რის შემდეგაც საქმის მსვლელობაში შსს და ჯანდაცვის სამინისტროები ჩაერთნენ.
ჯანდაცვის სამინისტროში etaloni.ge-ს კაკაბეთის სკოლის მოსწავლეების კლინიკაში გადაყვანის ფაქტი დაუდასტურეს, თუმცა მათი მოქმედების არეალი აქ სრულდება, რადგან, მათივე განმარტებით, კლინიკა კერძოა, არასრულწლოვანთა ჯანმრთელობის შესახებ ინფორმაცია კი კონფიდენციალური. ვინ, სად, როგორ მოიწამლა ან მოიწამლა თუ არა საერთოდ, ამის შესახებ ინფორმაციას არ ფლობენ.
ფაქტის შესახებ იციან განათლების სამინისტროშიც, თუმცა სხვა დეტალური ინფორმაციის მოსაძიებლად დრო ითხოვეს და როგორც კი შეგვატყობინებენ, ინფორმაციას გავასაჯაროებთ.
ამ მოჯადოებული წრის მორიგი რგოლი კაკაბეთის სკოლის დირექტორი, პაატა ჩხეიძეა, რომელმაც განმარტა, რომ პურში სავარაუდოდ თაგვის წამალი 11-12 საათისთვის აღმოაჩინეს, სკოლამ მიიღო ყველა საჭირო ზომა მოსწავლეთა უსაფრთხოებისთვის, ზარი დააფიქსირა 112-ში და მოსწავლეები, უფრო სწორად 2 მათგანი კლინიკაში გადაიყვანეს, დანარჩენი ბავშვები კი მშობლებმა მიიყვანეს სტაციონარში:
„შემთხვევა 11-დან 12 საათამდე მოხდა... ბავშვებმა თავი შეუძლოდ იგრძნეს და გამოვიძახეთ სასწრაფო დახმარება. 2 მოსწავლე გადავიყვანეთ კლინიკაში, დანარჩენები მშობლებმა მიიყვანეს. საქმე ძიებაშია, ამიტომ მეტს ვერაფერს გეუბნებით... პოლიციაც, სურსათის უვნებლობის სამსახურიც საქმის კურსში არიან. პურის ნიმუშები გადაგზავნილია სამხარაულში და თონე დაკეტილია...
რაც შეეხება სკოლის ექიმის ლიცენზიას, რომლის სანდოობასაც ქალბატონი ეჭვქვეშ აყენებს, გეტყვით, რომ ნელი ჯაფოშვილი სოფლის ექიმია, ამბულატორიაშიც მუშაობს და ჩვენთანაც... დარაჯის კაბინეტის შესახებ კი კომენტარსაც არ გავაკეთებ, იმდენად დიდი სიცრუეა“.
„კაკაბეთის სკოლის მოსწავლეების მოწამვლის საქმე“, პირობითად ასე ვუწოდოთ, ერთი დიდი გაუგებრობაა - საქმის კურსშია ყველა, ოღონდ არავინ არაფერი იცის, მათ შორის საავადმყოფოში გადაყვანილი ბავშვების მშობლებმა - „სოფელია, უსაფრთხოებაა ყველაზე მთავარი“, - ასე გაამართლეს ჩვენთან საუბარში, საკუთარი დუმილი...
იმედია, მალე ყველა კითხვას გაეცემა პასუხი, etaloni.ge კი ამით ასრულებს მხარეთა პოზიციების გაშუქებას, ყოველ შემთხვევაში მანამ, სანამ ექსპერტიზის პასუხი არ გახდება ცნობილი.