„ძალიან მიყვარს ქართული ლექსები“- აზერბაიჯანელი გოგონას მიერ ემოციურად წაკითხული „მუხამბაზი“
03-01-2019
იორმუღანლოს საჯარო სკოლის აზერბაიჯანელი მოსწავლეები ქართულ პოეზიას სწავლობენ და სახელმწიფო ენის ცოდნის გაუმჯობესებას ყოველდღიურად სხვადასხვა ხერხებით ცდილობენ.
საგარეჯოს მუნიციპალიტეტის იორმუღანლოს საჯარო სკოლის აზერბაიჯანელი მოსწავლეების მიერ ქართულ ენაზე დადგმულ სპექტაკლს ("ზეიმი სხვენში" - რეზო ინანიშვილი) , რომელსაც ამავე სკოლის ქართული ენის მასწავლებელი ხათუნა ჭეშურაშვილი ხელმძღვანელობდა, საგარეჯოს მუნიციპალიტეტის საგანმანათლებლო რესურსცენტრის უფროსი მანანა ცუცქირიძე, იორმუღანლოს საჯარო სკოლის დირექტორი ვაგიბ ახმედოვი და „ეტალონის“ავტორი და წამყვანი გოჩა ტყეშელაშვილი ესწრებოდნენ.
სპექტაკლზე, იორმუღანლოს საჯარო სკოლის მოსწავლის ნარგიზ ნასიბოვას მიერ წაკითხულმა გრიგოლ ორბელიანის ლექსმა „მუხამბაზი“ სტუმრების განსაკუთრებული ყურადღება მიიქცია.
ნარგიზ ნასიბოვა იორმუღანლოს საჯარო სკოლის X ა კლასის მოსწავლეა. მისი აზრით, ოცნება- იყოს წარმატებული, მხოლოდ მაშინ ახდება, თუ ეცოდინება ქართული ენა , ისე კარგად, როგორც იცის ეს, ნებისმიერმა ქართველმა მოქალაქემ:
„ახლა ქართული კარგად არ ვიცი, მაგრამ ვიცი, რომ ქართულის კარგად ცოდნის გარეშე ჩემს ოცნებებს ვერ ავისრულებ. ჩვენ ყველამ ვიცით, რო ქართული ჩვენი მომავლისთვის გვჭირდება. ყოველ დღე ვცდილობ უკეთესად და უკეთესად ვისწავლო ქართული. სახლში მამაჩემი და ბაბუაჩემი ქართულად მელაპარაკებიან. ხშირად მე და ჩემი აზერბაიჯანელი მეგობრებიც ვლაპარაკობთ ქართულად. სხვანაირად რთულია, ვერ ვისწავლი. აქ სულ აზერბაიჯანელები ვცხოვრობთ. ძალიან მიყვარს ქართული ლექსები და ბევრი ლექსი ვიცი. ამ ლექსის სასწავლად, ძალიან დიდია, დაახლოებით ორი კვირა დამჭირდა“
გთავაზობთ, ნარგიზ ნასიბოვას მიერ წაკითხულ "მუხამბას", რომელიც სპექტაკლის დასრულების შემდეგ სპეციალურად etaloni.ge -სთვის ჩავწერეთ.