ბავშვთა დაცვის საერთაშორისო დღე,1950 წლის 1 ივნისიდან, ყოველ წელს აღინიშნება და მას მხოლოდ გასართობი ხასიათი არ აქვს - ეს დღე შეხსენებაა, ყველა ბავშვი ჯანსაღ და უსაფრთხო გარემოში უნდა იზრდებოდეს, სადაც სრულყოფილი განათლებისა და ყველა საჭირო სიკეთის მიღება შეუძლია.
ისტორია კი ბევრად ადრე -  1925 წლიდან იწყება, როდესაც ჟენევის მსოფლიო კონფერენციაზე ბავშვთა დაცვისა და კეთილდღეობის საკითხებზე მსჯელობა დაიწყეს. მეორე მსოფლიო ომის შემდეგ, როდესაც ბავშვთა ჯანმრთელობისა და განვითარების შენარჩუნების საკითხი განსაკუთრებით აქტუალური იყო, 1949 წლის ნოემბერში პარიზში ქალთა საერთაშორისო კონგრესი შედგა, სადაც დაიდო ფიცი დაუღალავი ძალისხმევისა, რათა შენარჩუნებულიყო მშვიდობა მთელს მსოფლიოში, რაც ბავშვებისთვის ბედნიერი ცხოვრების ერთადერთ გარანტად შეიძლებოდა ჩათვლილიყო.
თბილისის, მიხეილ ჯავახიშვილის სახელობის N124 საჯარო სკოლის მე-3 „გ“ კლასის მოსწავლეებმა, ბავშვთა დაცვის საერთაშორისო დღეს მიუძღვნეს პროექტი - „ჩემი ბედნიერი დღე“. მოსწავლეებმა წარმოადგინეს თავისი ხელით შექმნილი და ლამაზად გაფორმებული პლაკატები, ჩანახატები; იმღერეს, იცეკვეს. ბოლოს დაურიგდათ ამ დღისადმი მიძღვნილი მისალოცი ბარათები. ბავშვებს ეს მშვენიერი დღე მიულოცეს სკოლის დირექტორმა მადონა მუმლაძემ და კლასის დამრიგებელმა, მანანა ბერაძემ.
იხილეთ ფოტო და ვიდეო მასალა: