პანდემიის გამო, საქართველოს საგანმანათლებლო სისტემა არაერთი გამოწვევის წინაშე დგას. არც ისაა მარტივი, ასეთ ვითარებაში საკუთარ პროფესიას ბოლომდე უერთგულო, თუმცა, ჩვენი პედაგოგები დგანან განათლებული მომავალი თაობების აღზრდის სადარაჯოზე და პროფესიულ წინსვლაზე ორიენტირებულები, თავს არ ზოგავენ - მოსწავლეებს მისცენ ხარისხიანი განათლება. სწორედ ასეთი თავდადების მაგალითია ასლან შაინიძის სახელობის, ხულოს მუნიციპალიტეტის, წაბლანის საჯარო სკოლა, სადაც სწავლა აქტიურად და არსებული რეგულაციების დაცვით მიმდინარეობს.
წაბლანის საჯარო სკოლის მასწავლებელმა ჯანგულ შაინიძემ და მე-10 კლასის მოსწავლემ ირმა შაინიძემ მონაწილეობა მიიღეს მოსწავლეთა სამეცნიერო კონფერენციაში, თემით - „აჭარის ღირსეული შვილის ტარიელ ფუტკარაძის ერთი გამორჩეული ეტაპის შესახებ“, რომელიც მიეძღვნა პროფესორ ტარიელ ფუტკარაძის 61 წლისთავს.
მიმდინარე წლის, 5 ივნისს განათლების ეროვნული ინსტიტუტის ორგანიზებით, აკაკი წერეთლის სახელობის, ბათუმის საჯარო ბიბლიოთეკის ტარიელ ფუტკარაძის სახელობის პერიოდიკის დარბაზში, გაიმართა მოსწავლეთა ყოველწლიური I სამეცნიერო კონფერენცია.
კონფერენციაში მონაწილეობდნენ შუახევის, ქობულეთის, წყალტუბოს, ოზურგეთის, ხულოს მუნიციპალიტეტის 2 საჯარო სკოლა, ასლან შაინიძის სახელობის, წაბლანის და დიმიტრი ხოზრევანიძის სახელობის, კვატიის საჯარო სკოლები, ასევე ილია ჭავჭავაძის სახელობის, ბათუმის N1 საჯარო სკოლის 15 მოსწავლე.
მონაწილეებს გადაეცათ სერტიფიკატები. მოწვეულ სტუმრებს შორის კი იყვნენ აჭარის განათლების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს კულტურის დეპარტამენტის ხელმძღვანელი თამარ გუდავა, ბიბლიოთეკის თანამშრომლები, საჯარო და კერძო სკოლების პედაგოგები.