26 მაისი საქართველოს დამოუკიდებლობის დღეა. 1918 წლის 26 მაისს საქართველოს ეროვნულმა საბჭომ რუსეთის იმპერიისგან დამოუკიდებლობა გამოაცხადა, თუმცა  საქართველოს დემოკრატიულმა რესპუბლიკამ არსებობა არასრული 3 წლის თავზე შეწყვიტა.
1989 წლის 9 აპრილის ტრაგედიის შემდეგ კი ქვეყანაში ეროვნული მოძრაობა გაძლიერდა, გასაბჭოების აქტი რუსეთის მიერ საქართველოს ოკუპაციად იქნა ცნობილი, დაინიშნა უზენაესი საბჭოს არჩევნები, 1991 წლის 31 მარტს კი ჩატარდა საყოველთაო რეფერენდუმი: „თანახმა ხართ თუ არა აღსდგეს საქართველოს სახელმწიფოებრივი დამოუკიდებლობა 1918 წლის 26 მაისის დამოუკიდებლობის აქტის საფუძველზე?“ - მონაწილეთა 98.9%-მა საქართველოს დამოუკიდებლობის აღდგენას დაუჭირა მხარი და 1991 წელის 9 აპრილს, რეფერენდუმის საფუძველზე, უზენაესმა საბჭომ საქართველოს დამოუკიდებლობის აღდგენა გამოაცხადა.
თერჯოლის მუნიციპალიტეტის, ნაგარევის საჯარო სკოლაში დამოუკიდებლობისა და თავისუფლების ნამდვილი დღესასწაული მოეწყო. „ვეცადეთ წარმოგვედგინა ჩვენი საქართველო მისი საუკუნოვანი ისტორიით, დამოუკიდებლობის მოპოვებიდან დღემდე. გვყავდა საპატიო სტუმრებიც, სოფლის მოძღვარი მამა იოსები, მამა მოსე; ასევე გვსტუმრობდნენ ჩვენი სოფლის ადმინისტრაციის წარმომადგენლები. ეს იყო კიდევ ერთი  საინტერესო და ლამაზი დღე“, - აღნიშნულია ნაგარევის საჯარო სკოლის მიერ მოწოდებულ ინფორმაციაში.