ბავშვთა დაცვის საერთაშორისო დღე,1950 წლის 1 ივნისიდან, ყოველ წელს აღინიშნება და მას მხოლოდ გასართობი ხასიათი არ აქვს - ეს დღე შეხსენებაა, ყველა ბავშვი ჯანსაღ და უსაფრთხო გარემოში უნდა იზრდებოდეს, სადაც სრულყოფილი განათლებისა და ყველა საჭირო სიკეთის მიღება შეუძლია.
ისტორია კი ბევრად ადრე - 1925 წლიდან იწყება, როდესაც ჟენევის მსოფლიო კონფერენციაზე ბავშვთა დაცვისა და კეთილდღეობის საკითხებზე მსჯელობა დაიწყეს. მეორე მსოფლიო ომის შემდეგ, როდესაც ბავშვთა ჯანმრთელობისა და განვითარების შენარჩუნების საკითხი განსაკუთრებით აქტუალური იყო, 1949 წლის ნოემბერში პარიზში ქალთა საერთაშორისო კონგრესი შედგა, სადაც დაიდო ფიცი დაუღალავი ძალისხმევისა, რათა შენარჩუნებულიყო მშვიდობა მთელს მსოფლიოში, რაც ბავშვებისთვის ბედნიერი ცხოვრების ერთადერთ გარანტად შეიძლებოდა ჩათვლილიყო.
რატომ აღინიშნება ეს დღე 1 ივნისს? - ერთ-ერთი ვერსიით, 1925 წელს ჩინეთის გენერალურმა კონსულმა სან-ფრანცისკოში თავი მოუყარა უპატრონო ჩინელ ბავშვებს და მოუწყო დღესასწაული „დუან-უცზე“ - დრაკონის ნავების ფესტივალი. ეს 1 ივნისს მოხდა, ზუსტად მაშინ, როდესაც ჟენევაში „ბავშვთა“ კონფერენცია იმართებოდა.
კორონავირუსის პანდემიის გამო, განსაკუთრებულ პირობებში შეხვდა ამ დღეს ლევან გოთუას სახელობის - რუსთავის N17 საჯარო სკოლა.
„დისტანციურად სწავლებამ, ბავშვების ჟრიამული და სიფერადე მოაკლო სასკოლო გარემოს, მაგრამ არა, სიყვარულით ნაშენებ ურთიერთობებს. ყველა დღე თქვენია, მაგრამ მაინც!.. ყველა ბავშვს, სამყაროს პატარებს, გილოცავთ ბავშვთა დაცვის დღეს! გისურვებთ ჯანსაღ და უსაფრთხო გარემოს განვითარებისთვის, თანასწორობის განცდას და სიყვარულს, რამეთუ, სიყვარულია ყველაზე საიმედო საძირკველი ბედნიერი და ნათელი მომავლისა“, - აღნიშნულია რუსთავის N17 საჯარო სკოლის მიერ გავრცელებულ ინფორმაციაში.