სიახლეები, უნივერსიტეტები
1000 პედაგოგს უნივერსიტეტები უფასოდ მოამზადებენ - რომელ უმაღლესში მასწავლებლობის რამდენ მსურველს დააფინანსებს სახელმწიფო
30-09-2021
„მასწავლებლის მომზადების საგანმანათლებლო პროგრამაზე ჩარიცხული პირისათვის სახელმწიფო სასწავლო გრანტის მინიჭების წესში ცვლილება შევიდა, რომლის მიხედვითაც განისაზღვრა კონკრეტულ უნივერსიტეტებში მასწავლებლის მომზადების საგანმანათლებლო პროგრამაზე სახელმწიფოს მიერ დაფინანსებული ადგილების რაოდენობა.
კერძოდ:
ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში 100 ადგილი ფინანსდება, ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტში - 190, აკაკი წერეთლის სახელმწიფო უნივერსიტეტში 135, ბათუმის შოთა რუსთველის სახელმწიფო უნივერსიტეტში - 85, სოხუმის სახელმწიფო უნივერსიტეტში -30, იაკობ გოგებაშვილის სახელობის თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტში - 50, გორის სახელმწიფო უნივერსიტეტში - 45, შოთა მესხიას ზუგდიდის სახელმწიფო სასწავლო უნივერსიტეტში - 30, სამცხე-ჯავახეთის სახელმწიფო უნივერსიტეტში - 68, თბილისის ვანო სარაჯიშვილის სახელობის სახელმწიფო კონსერვატორიაში - 11, ბათუმის ხელოვნების სასწავლო უნივერსიტეტში - 12, საქართველოს ფიზიკური აღზრდისა და სპორტის სახელმწიფო სასწავლო უნივერსიტეტში - 40, შავი ზღვის საერთაშორისო უნივერსიტეტში - 20, საქართველოს საპატრიარქოს წმიდა ტბელ აბუსერიძის სახელობის სასწავლო უნივერსიტეტში - 24, საქართველოს საპატრიარქოს წმიდა ანდრია პირველწოდებულის სახელობის ქართული უნივერსიტეტში - 80, საქართველოს უნივერსიტეტში - 10, აღმოსავლეთ ევროპის უნივერსიტეტში - 20, ევროპის უნივერსიტეტში - 50, თბილისის თავისუფალ აკადემიაში - 1.
სულ, მასწავლებლის მომზადების პროგრამაზე 1000 ადგილი ფინანსდება და როგორც ბრძანებაშია აღნიშნული, „2021-2022 სასწავლო წლისთვის მასწავლებლის მომზადების საგანმანათლებლო პროგრამაზე ჩარიცხულ პირთაგან ამ წესის მე-3 მუხლის პირველი პუნქტით გათვალისწინებული ადგილების ფარგლებში დასაფინანსებელ პირებს შეარჩევს შესაბამისი უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულება თავის მიერ დადგენილი წესით და იმავე წლის 15 ოქტომბრამდე წარუდგენს სამინისტროს“.