სკოლის ადმინისტრაციას, მასწავლებლებსა და მანდატურებს 1-ლი იანვრიდან ხელფასი 10%-ით გაეზრდებათ. ამის შესახებ რამდენიმე დღის წინ ფინანსთა მინისტრმა განაცხადა.
მასწავლებელთა სტატუსის დანამატის ზრდის პარალელურად, სკოლის ადმინისტრაციის წარმომადგენლები ითხოვდნენ, მათთვისაც გაზრდილიყო ხელფასი, რადგან მათ დატვირთვა მასწავლებლებზე ნაკლები არ ჰქონდათ. როგორც ჩანს მთავრობამ ეს თხოვნა გაითვალისწინა და ხელფასების 10%-ით ზრდა დააანონსა.
etaloni.ge დაინტერესდა, რელურად, რამდენი ლარი დაემატებათ სკოლის ადმინისტრაციის თანამშრომლებს.
პირველ რიგში, განვმარტავთ, რომ სკოლის ადმინისტრაციაში იგულისხმება სკოლის საშტატო ნუსხით გათვალისწინებული პირები გარდა მასწავლებლებისა, ასევე სკოლაში შრომითი ხელშეკრულებით დასაქმებული პირები. როგორც აღმოჩნდა, მათი ხელფასი იმდენად დაბალია, რომ 10%-იანი დანამატი ადმინისტრაციის თანამშრომლების უმრავლესობისთვის 20-დან 40 ლარამდე იქნება.
სასწავლო ნაწილის ხელფასი თბილისში 400-დან 600 ლარამდე მერყეობს (რეგიონების სკოლებში დირექტორის მოადგილეებს 250-300 ლარიც კი აქვთ), საინფორმაციო მენეჯერი საშუალო ხელფასი 400 ლარია, საქმისმწარმოებლისა - 300, თბილისის სკოლების ბუღალტრების მცირე ნაწილს აქვს 600-დან 800 ლარამდე ხელფასი, რეგიონებში კი ამ თანამდებობაზე ანაზღაურება 300-დან 500 ლარამდე მერყეობს. ბიბლიოთეკარების ანაზღაურება 250-დან 350 ლარამდეა, რაც შეეხება დამლაგებლებსა და სკოლების დარაჯებს, ისინი ყოველი თვის ბოლოს საშუალოდ 200-250 ლარს იღებენ. რაც შეეხებათ მანდატურებს, მათაც ასევე 10%-ით გაეზრდებათ შემოსავალი და ეს თანხა 60 ლარი იქნება.
სკოლის ადმინისტრაციის თანამშრომლები ხელფასების 10%-ით გაზრდის თემას სოციალურ ქსელში განიხილავენ და აღნიშნავენ, რომ თავს შეურაცხყოფილად გრძნობენ, რადგან მათთვის ეს თანხა მიზერულია, „დაცინვაა და ხელფასების გაზრდა არ შეიძლება დაერქვას“.