განათლების სამინისტროს ინფორმაციით წარჩინებული მოსწავლეებისთვის კომპიუტერების შესასყიდად გამოცხადებულ ტენდერზე წინადადებებების მიღება შეწყდა და ხელშეკრულებაც გაფორმდა. თუმცა როგორც უწყებაში etaloni.ge - ს განუცხადეს, ამ მოსწავლეებისთვის კომპიუტერების გადაცემა მიმდინარე წელს ვერ მოესწრება, რადგან ახლა სხვა პროცედურებია გასავლელი.
როგორც სამინისტროში განმარტავენ, ტენდერის პირობების მიხედვით, წარჩინებულ მოსწავლეებისთვის კომპიუტერების გადაცემა 2022 წლის 31 აგვისტოსთვის უნდა დასრულდეს.
ცნობისთვის, გეტყვით რომ, კომპიუტერებს მოსწავლეები უკვე 2 წელზე მეტია ელოდებიან. სამინისტროს მიერ გამოცხადებული ტენდერები რამდენჯერმე სხვადასხვა მიზეზით ჩაიშალა.
როგორც ტენდერშია აღნიშნული: საგანმანათლებლო და სამეცნიერო ინფრასტრუქტურის განვითარების სააგენტო 2020 და 2021 წლის წარჩინებულ მოსწავლეებს, რომლებმაც დაასრულეს საბაზო საფეხური და რომელთა საფეხურის ნიშანია 10 ქულა (დამრგვალების გარეშე), გადასცემს პორტაბელურ კომპიუტერებს. 2019-2020 წლის წარჩინებული მოსწავლეებისათვის სააგენტოს ესაჭიროება 4500 ცალი პორტაბელური კომპიუტერი. რაც შეეხება 2020-2021 სასწავლო წლის წარჩინებულ მოსწავლეებს, მათი რაოდენობა სტატისტიკიდან გამომდინარე სავარაუდოდ შეადგენს 4 385 ბენეფიციარს.