პრემიერ-მინისტრის ირაკლი ღარიბაშვილის ხელმოწერით ცვლილება შევიდა განათლების საერთაშორისო ცენტრის შექმნის შესახებ დადგენილებაში, რომლის თანახმადაც იმ სტუდენტებს, რომლებიც სწავლის დასრულების შემდეგ საქართველოში არ დაბრუნდებიან სანქციები დაეკისრებათ.
„გრანტის მიმღებს, რომელსაც დარღვეული აქვს პროგრამის მე-4 მუხლის მე-2 პუნქტით განსაზღვრული საქართველოში დაბრუნების ერთთვიანი ვადა, მიეცეს გაფრთხილება და განესაზღვროს ვადა 2022 წლის 31 მარტის ჩათვლით, რათა დაბრუნდეს საქართველოში და შეასრულოს პროგრამით, სასტიპენდიო/საგრანტო პროგრამითა და გრანტის შესახებ ხელშეკრულებით ნაკისრი ვალდებულებები. აღნიშნული ვადის გასვლის შემთხვევაში ცენტრმა განახორციელოს შესაბამისი სამართლებრივი ღონისძიებები“, - ვკითხულობთ დადგენილებაში.
აქვე აღნიშნულია, ის გარემოება და ვადები, როცა საქართველოში დაბრუნების თარიღზე ვადაგადაცილება საპატიოდ ჩაითვლება.
„გრანტის მიმღების მიერ ამ მუხლის მე-2 პუნქტით განსაზღვრული საქართველოში დაბრუნების ერთთვიანი ვადის არა უმეტეს 20 სამუშაო დღით გადაცილების შემთხვევაში, შესაბამისი პროგრამის კომისია განიხილავს გრანტის მიმღების მიერ წარდგენილ განცხადებას ვადაგადაცილების საპატიოდ ჩათვლის შესახებ და შესაბამისი საფუძვლის არსებობის შემთხვევაში უფლებამოსილია, მიიჩნიოს ვადაგადაცილება სახელშეკრულებო ვალდებულების უმნიშვნელო დარღვევად და ჩათვალოს საპატიოდ“, - აღნიშნულია დოკუმენტში.
დადგენილებით ასევ განისაზღვრა, რომ ცენტრმა უნდა ითანამშრომლოს პრემიერ-მინისტრის ინიციატივით შექმნილ სამუშაო ჯგუფთან, სასტიპენდიო პროგრამების ფარგლებში დაფინანსებულ კურსდამთავრებულთა დასაქმების ხელშეწყობის მიზნით.