დამწვრობის ცენტრის ხელმძღვანელ გუგა ქაშიბაძის ინფორმაციით, ახალი წლის დღეებში, 31 დეკემბრიდან 3 იანვრის ჩათვლით პიროტექნიკით სხეულის დაზიანების 30 შემთხვევა დაფიქსირდა.
„31 დეკემბრიდან დღემდე 30 პაციენტს მოემსახურა დამწვრობის ცენტრი. აქედან ორ შემთხვევაში, რვა და ცხრა წლის ბავშვებში სერიოზული მდგომარეობა იყო. ისინი წვანან დამწვრობის ცენტრის სტაციონარში. მათი მდგომარეობა არის სტაბილური. დამწვრობა აქვთ მიღებული მტევნებსა და სახის არეში. დანარჩენი პაციენტები გაეწერენ ამბულატორიულად“, - განაცხადა გუგა ქაშიბაძემ.
მისივე თქმით, ყველა პაციენტის მდგომარეობა ამჟამად სტაბილურია. გუგა ქაშიბაძე მოქალაქეებს სიფრთხილის გამოჩენისკენ მოუწოდებს.
„კიდევ ერთხელ მინდა, უმორჩილესად გავაფრთხილო მოსახლეობა, რომ ნუ გამოიყენებენ პიროტექნიკას. ჩემი აზრით, საერთოდ უნდა აიკრძალოს პიროტექნიკის გამოყენება, რადგან ძალიან ხშირია შემთხვევა, როდესაც ოჯახის უფროსს საჩუქრად მიაქვს ბავშვებისათვის. მესმის, კანონი კრძალავს არასრულწლოვანისთვის მიყიდვას, მაგრამ დღესდღეობით ალბათ დამერწმუნებით, რომ ბავშვებშიც, სამწუხაროდ, ხელმისაწვდომია პიროტექნიკა. ძალიან ბევრ ქვეყანაში პიროტექნიკის გამოყენება კანონით აკრძალულია, მაგალითად, ინგლისში“, – განაცხადა გუგა ქაშიბაძემ.