ხულოს მუნიციპალიტეტის სოფელ ძირკვაძეების საჯარო სკოლაში მოსწავლეთა ანალიტიკური და ინტელექტუალური უნარების განვითარებას დიდი ყურადღება ექცევა.
მიმდინარე წლის 10 ნოემბერს, ძირკვაძეების საჯარო სკოლაში ისტორიის მასწავლებლის, დალი შავაძის ხელმძღვანელობითა და მოსწავლეების აქტიური ჩართულობით, ინტელექტუალური თამაში - „რა? სად? როდის?“ ჩატარდა.
თამაშში ჩაერთო ოთხი გუნდი: „დიდგორი“, „ვარძია“, „ხიხანი“ და „კრწანისი“.
როგორც სკოლაში გვიყვებიან, ღონისძიების იმითაც იყო გამორჩეული, რომ სკოლას საპატიო სტუმარი ეწვია, ამ სკოლის კურსდამთავრებული, პოეტი მზია თავართქილაძე.
სტუმარი მოსწავლეებმა ჟიურის საპატიო წევრად აირჩიეს.
ინტელექტუალური თამაშის გამარჯვებული გახდა გუნდი - „ხიხანი“, მეორე ადგილზე გავიდა „დიდგორი“, ხოლო მესამეზე - „კრწანისი“.
„ღონისძიების მეორე ნაწილი ქალბატონ მზიას დაეთმო, მან მოსწავლეებს საკუთარი ლექსები წაუკითხა და სკოლის ბიბლიოთეკას საჩუქრად თავისი წიგნებიც გადასცა. ქალბატონი მზია თავართქილაძის ლექსი წაიკითხა ასევე მეათე კლასის მოსწავლე სალომე შავაძემ.
ძირკვაძეების საჯარო სკოლის სახელით უღრმესი მადლობა გვინდა გადავუხადოთ ქალბატონ მზია თავართქილაძეს ამ გულთბილი საღამოსა და საჩუქრების გამო, ვუსურვებთ შემდგომ შემოქმედებით წარმატებებს“- აღნიშნავენ სკოლაში.