მალხაზ აბაშიძის სახელობის ხონის მუნიციპალიტეტის სოფელ ჩაის მეურნეობის საჯარო სკოლის ამოცანაა აღზარდოს ტოლერანტი მოქალაქეები, რასაც პირნათლად ასრულებს.
სკოლის მოსწავლეებმა ტოლერანტობის საერთაშორისო დღე ტრადიციულად მრავალფეროვანი აქტივობებით აღნიშნეს.
„ტოლერანტობა სათნოებაა, რომელიც შესაძლებელს ხდის მშვიდობას“... „ტოლერანტობა არამარტო მორალური მოვალეობაა არამედ პოლიტიკური და სამართლებრივი მოთხოვნაცაა“,- ეს იყო მოსწავლეთა საგანმანათლებლო ღონისძიების მთავარი გზავნილი.
მე-7 კლასის მოსწავლეებმა საინტერესო პრეზენტაციები წარმოადგინეს მსოფლიოს ტოლერანტი ადამიანების მოღვაწეობის შესახებ, როგორებიც არიან მაგალითად: დედა ტერეზა, მაჰათმა განდი, ალბერტ შვაიცერი, მარტინ ლუთერ კინგი, დესმონდ ტუტუ და ა.შ.
როგორც სკოლაში გვიყვებიან, მეშვიდეკლასელებმა ნახეს ვიდეორგოლი გენდერული თანასწორობის შესახებ - საქართველოში ცნობილი მოღვაწეების - სერგეი მესხის, ილია ჭავჭავაძისა და ვაჟა-ფშაველას პუბლიცისტური წერილებიდან ამონარიდებით.
მე-7 კლასის მოსწავლის - ანასტასია ფუტკარაძის წარმოდგენილი პრეზენტაციით კი გაეცნენ მსოფლიო გამოგონებებს, რომელთა ავტორებიც ქალები არიან.
საინტერესოდ წარიმართა როლური თამაში - „ტურისტები“, სადაც მე-6, მე-7, მე-8 და მე-9 კლასის მოსწავლეებმა მოირგეს უცხოელი და ადგილობრივი მოსახლეობის როლი და ერთმანეთს გაუზიარეს „მათი“ კულტურა და ტრადიციები, შეჯერდნენ, რომ კულტურათა პატივისცემა მშვიდობისა და თანასწორობის გარანტია.
დასასრულს კი,ღონისძიების წამყვანმა მე-11 კლასის მოსწავლე ნათია ქაროსანიძემ დამსწრე საზოგადოებას კიდევ ერთხელ შეახსენა, რომ ყველა განსხვავებულია და ადამიანის ღირსება და პატივისცემა აუცილებელია თემში მშვიდობიანი თანაცხოვრებისათვის.