ოტია იოსელიანის სახელობის ქალაქ წყალტუბოს N1 საჯარო სკოლაში ტოლერანტობის საერთაშორისო კვირეული მიმდინარეობს.
მის ფარგლებში, VI კლასში ჩატარდა კლასის საათი თემაზე - „რას ნიშნავს ვიყო ტოლერანტი?” მოსწავლეებმა საგაკვეთილო პროცესზე წარმოადგინეს წინასწარ მოძიებული ინფორმაცია, პრეზენტაციები და პოსტერები. გაკვეთილის მსვლელობისას ჩამოაყალიბეს თავიანთი შეხედულებები, ახსნეს და ისაუბრეს, თუ როგორ ესმით ტოლერანტობა, ჩამოთვალეს და სათითაოდ განიხილეს ტოლერანტობისთვის დამახასიათებელი ყველა თვისება.
გარდა ამისა, უყურეს სხვადახვა მოკლემეტრაჟიან, ანიმაციურ ფილმს, რაც მათ საკითხის არსის უკეთ გაგებაში დაეხმარა.
კლასის დამრიგებელი თამარ გრიგოლიაა.
„მნიშვნელოვანია, ორიოდე სიტყვა ვთქვა, ტოლერანტობისა და მრავალფეროვნების ინსტიტუტის (TDI) მიერ მომზადებულ ვიდეორგოლზე, სახელწოდებით „ილია და ვაჟა ტოლერანტობასა და თანასწორობაზე”, რამაც ძალიან დააინტერესა ბავშვები, „სულგანაბულნი” მისჩერებოდნენ ეკრანს და გულისყურით უსმენდნენ კლასიკოსი მწერლების შემოქმედებიდან ტოლერანტობის სანიმუშო მაგალითებს. საბოლოოდ, შევთანხმდით რომ ორივე მათგანი, ილია ჭავჭავაძეც და ვაჟა-ფშაველაც რელიგიურ, ეთნიკურ თუ იდეოლოგიურ მრავალფეროვნებას ამ საზოგადოების ბუნებრივ, ჯანსაღ შემადგენელ ნაწილდ მიიჩნევდა და კარგს ვიზამთ, თუ ჩვენც გავითვალისწინებთ ჩვენი ქვეყნის უდიდესი პატრიოტების რჩევა-დარიგებებს, რამეთუ როგორც დიდი ილია იტყოდა „კაცს რა რჯულიც ჰსურს იმ რჯულზე იყოს; მხოლოდ კარგი, პატიოსანი კაცი იყოს, მშრომელი და თავისთვის და ქვეყნისთვის სასარგებლო. თვითონ ჩვენი მაღალის და უზენაესის მოძღვრის იესო ქრისტეს სიტყვაა, რომ რჯული არ შეინს კაცს, არამედ საქმეო!“,- აღნიშნავს პედაგოგი.